WERELDREIZIGERS.NL
Tuis » wêrelds » Wêreldse | Hoeveel lande het die wêreld? Lys van lande + bevolking

Wêreldse | Hoeveel lande het die wêreld? Lys van lande + bevolking

Hoeveel lande het die wêreld? En hoekom kan jy nêrens op die internet ’n afdoende antwoord kry oor presies hoeveel lande daar in die wêreld is nie? Om al die lande in die wêreld te tel, is dit glad nie moeilik nie? Ongelukkig is die antwoord op hierdie vrae baie meer ingewikkeld as wat jy sou verwag. In hierdie artikel sal ons verduidelik wat 'n land presies is en wat die verskil is tussen erkende en nie-erkende lande.

Meer wêreldse artikels

Wat is 'n land?

'N landstaat of nasie is 'n gebied met 'n bevolking en 'n regering, wat die reëls maak en mag gebruik indien nodig. Elke land moet deur ander lande erken word. Dit beteken dat hulle (die ander lande) saamstem dat die land bestaan. As dit gebeur, kan dit deel wees van die Verenigde Nasies (VN), die versameling van alle lande. Nie altyd erken alle lande 'n land, soos die geval is met Taiwan.

Onenigheid oor lande

Dit is eintlik soort van dieselfde storie as met die aantal kontinente of kontinente dat die wêreld tel: daar is nogal onenigheid daaroor.. Die aantal lande in die wêreld is ook dikwels onderhewig aan verandering, byvoorbeeld as gevolg van oorloë of konflikte. Omdat lande mekaar dikwels nie (wil) erken nie of omdat 'afhanklike state' in die een lys ingesluit is en die ander lys nie, is daar 'n ander verskil.

Daar is dus 'n verskil tussen die aantal lande in die wêreld wat eintlik deur die Verenigde Nasies en die aantal lande wat hulself as lande verklaar het. Daarom het ons in hierdie artikel drie verskillende lyste gemaak waarin jy presies kan sien watter lande (on)afhanklik is of nie, wat erken word of nie en ook 'n totaal lys van alle lande in die wêreldongeag hul amptelike of nie-amptelike status.

Lande wat deur die Verenigde Nasies erken word

as julle almal wêreldwyd deur lande by te voeg wat aanvaar is en lande wat deur die Verenigde Nasies 'erken' word, kom jy by 195 lande. Dit is ten minste ten tyde van die opdatering. Ek noem dit spesifiek omdat selfs met die skryf hiervan in 2021 en nou bygewerk in Februarie 2022, die getal verminder is van 196 tot 195 lande. Dit is nie vir my heeltemal duidelik watter land van die lys verwyder is nie, want daar is geen nuus of inligting daaroor nie. Wanneer ek meer weet sal ek dit by die artikel voeg.

Verenigde Nasies-gebou | Alle lande in die wêreld
Verenigde Nasies-gebou | Alle lande in die wêreld

Hieronder vind u die lys van lande wat deur die Verenigde Nasies erken word, gerangskik volgens die aantal inwoners. Op die oomblik (Mei 2021) is daar 195.

Wereldreizigers.nl

Lys | al 195 lande wat deur die VN erken word

Die lys word gesorteer volgens bevolking / aantal inwoners. Die verdeling volgens wêreld is soos volg:

#landBevolking (2021)Wêreldaandeel
1Sjina1.439.323.77618,5%
2Indië1.380.004.38517,7%
3Verenigde State331.002.6514,2%
4Indonesië273.523.6153,5%
5Pakistan220.892.3402,8%
6Brasilië212.559.4172,7%
7Nigerië206.139.5892,6%
8Bangladesj164.689.3832,1%
9Rusland145.934.4621,9%
10Mexiko128.932.7531,7%
11Japan126.476.4611,6%
12Ethiopië114.963.5881,5%
13Filippyne109.581.0781,4%
14Egipte102.334.4041,3%
15Viëtnam97.338.5791,2%
16Kongo89.561.4031,1%
17Turkye84.339.0671,1%
18Iran83.992.9491,1%
19Duitsland83.783.9421,1%
20Thailand69.799.9780,9%
21Verenigde Koninkryk67.886.0110,9%
22Frankryk65.273.5110,8%
23Italië60.461.8260,8%
24Tanzanië59.734.2180,8%
25Suid-Afrika59.308.6900,8%
26Myanmar54.409.8000,7%
27Kenia53.771.2960,7%
28Suid-Korea51.269.1850,7%
29Colombia50.882.8910,7%
30Spanje46.754.7780,6%
31Uganda45.741.0070,6%
32Argentinië45.195.7740,6%
33Algerië43.851.0440,6%
34Soedan43.849.2600,6%
35Oekraine43.733.7620,6%
36Irak40.222.4930,5%
37Afghanistan38.928.3460,5%
38Pole37.846.6110,5%
39Kanada37.742.1540,5%
40Marokko36.910.5600,5%
41Saoedi-Arabië34.813.8710,4%
42Oesbekistan33.469.2030,4%
43Peru32.971.8540,4%
44Angola32.866.2720,4%
45Maleisië32.365.9990,4%
46Mosambiek31.255.4350,4%
47Ghana31.072.9400,4%
48Jemen29.825.9640,4%
49Nepal29.136.8080,4%
50Venezuela28.435.9400,4%
51Madagaskar27.691.0180,4%
52Kameroen26.545.8630,3%
53Ivoorkus26.378.2740,3%
54Noord-Korea25.778.8160,3%
55Australië25.499.8840,3%
56niger24.206.6440,3%
57Sri Lanka21.413.2490,3%
58Burkina Faso20.903.2730,3%
59Mali20.250.8330,3%
60Roemenië19.237.6910,2%
61Malawi19.129.9520,2%
62Chili19.116.2010,2%
63Kasakstan18.776.7070,2%
64Zambië18.383.9550,2%
65Guatemala17.915.5680,2%
66Ecuador17.643.0540,2%
67SYRIE17.500.6580,2%
68Nederland17.134.8720,2%
69Senegal16.743.9270,2%
70Kambodja16.718.9650,2%
71Tsjad16.425.8640,2%
72Somalië15.893.2220,2%
73Zimbabwe14.862.9240,2%
74Guinee13.132.7950,2%
75Rwanda12.952.2180,2%
76Benin12.123.2000,2%
77Burundi11.890.7840,2%
78Tunisië11.818.6190,2%
79Bolivia11.673.0210,1%
80België11.589.6230,1%
81Haiti11.402.5280,1%
82Kuba11.326.6160,1%
83Suid-Soedan11.193.7250,1%
84Dominikaanse Republiek10.847.9100,1%
85Tsjeggiese Republiek (Tsjeggiese Republiek)10.708.9810,1%
86Griekeland10.423.0540,1%
87Holland10.203.1340,1%
88Portugal10.196.7090,1%
89Aserbeidjan10.139.1770,1%
90Swede10.099.2650,1%
91Honduras9.904.6070,1%
92Verenigde Arabiese Emirate9.890.4020,1%
93Hongarye9.660.3510,1%
94Tadjikistan9.537.6450,1%
95Wit-Rusland9.449.3230,1%
96Oostenryk9.006.3980,1%
97Papoea-Nieu-Guinee8.947.0240,1%
98Servië8.737.3710,1%
99Israel8.655.5350,1%
100Switserland8.654.6220,1%
101Om te gaan8.278.7240,1%
102Sierra Leone7.976.9830,1%
103Laos7.275.5600,1%
104Paraguay7.132.5380,1%
105Bulgarye6.948.4450,1%
106Libië6.871.2920,1%
107Libanon6.825.4450,1%
108Nicaragua6.624.5540,1%
109Kirgisië6.524.1950,1%
110El Salvador6.486.2050,1%
111Turkmenistan6.031.2000,1%
112Singapoer5.850.3420,1%
113Denemarke5.792.2020,1%
114Finland5.540.7200,1%
115Kongo5.518.0870,1%
116Slowakye5.459.6420,1%
117Noorweë5.421.2410,1%
118Oman5.106.6260,1%
119Staat Palestina5.101.4140,1%
120Costa Rica5.094.1180,1%
121Liberië5.057.6810,1%
122Ierland4.937.7860,1%
123Sentraal-Afrikaanse Republiek4.829.7670,1%
124Nieu-Seeland4.822.2330,1%
125MAURITANIE4.649.6580,1%
126Panama4.314.7670,1%
127koeweit4.270.5710,1%
128Kroasië4.105.2670,1%
129Moldawië4.033.9630,1%
130Georgie3.989.1670,1%
131Eritrea3.546.421<0,1%
132Uruguay3.473.730<0,1%
133Bosnië en Herzegovina3.280.819<0,1%
134Mongolië3.278.290<0,1%
135Armenië2.963.243<0,1%
136Jamaica2.961.167<0,1%
137Katar2.881.053<0,1%
138Albanië2.877.797<0,1%
139Litaue2.722.289<0,1%
140Namibië2.540.905<0,1%
141Gambië2.416.668<0,1%
142Botswana2.351.627<0,1%
143Gaboen2.225.734<0,1%
144Lesotho2.142.249<0,1%
145Noord-Macedonië2.083.374<0,1%
146Slovenië2.078.938<0,1%
147Guinee-Bissau1.968.001<0,1%
148Letland1.886.198<0,1%
149Bahrein1.701.575<0,1%
150Ekwatoriaal-Guinee1.402.985<0,1%
151Trinidad en Tobago1.399.488<0,1%
152Estland1.326.535<0,1%
153Oos-Timor1.318.445<0,1%
154Mauritius1.271.768<0,1%
155Ciprus1.207.359<0,1%
156Eswatini1.160.164<0,1%
157Djiboeti988.778<0,1%
158Fidji896.445<0,1%
159Comoren869.601<0,1%
160Guyana786.552<0,1%
161Bhoetan771.608<0,1%
162Salomonseilande686.884<0,1%
163Montenegro628.066<0,1%
164Luxemburg625.978<0,1%
165suriname586.632<0,1%
166Kaap Verde555.987<0,1%
167Maledive540.544<0,1%
168Malta441.543<0,1%
169Brunei437.479<0,1%
170Belize397.628<0,1%
171Bahamas393.244<0,1%
172Ysland341.243<0,1%
173Vanuatu307.145<0,1%
174Barbados287.375<0,1%
175Sao Tome en Prinsipe219.159<0,1%
176Samoa198.414<0,1%
177Saint Lucia183.627<0,1%
178Kiribati119.449<0,1%
179Mikronesië115.023<0,1%
180Grenada112.523<0,1%
181St Vincent en Grenadines110.94<0,1%
182Tonga105.695<0,1%
183Seychelle98.347<0,1%
184Antigua en Barbuda97.929<0,1%
185Andorra77.265<0,1%
186Dominica71.986<0,1%
187Marshall-eilande59.19<0,1%
188Saint Kitts en Nevis53.199<0,1%
189Monaco39.242<0,1%
190Liechtenstein38.128<0,1%
191San Marino33.931<0,1%
192Palau18.094<0,1%
193Tuvalu11.792<0,1%
194Nauru10.824<0,1%
195Heilige Stoel801<0,1%

Wenk: Wil jy self met die data begin? Dit is moontlik, daarvoor het ek 'n aanlyn Excel-lêer gemaak wat jy hier kan sien of aflaai.

Chris | Wereldreizigers.nl

Onerkende of afhanklike lande

Jy dink dalk dat die onerkende lande in die wêreld hoofsaaklik skelm state is wat dus nie deur die VN (Verenigde Nasies) erken word nie. Ongelukkig is dit nie die geval nie.

Verskil oor erkenning

Taiwan is 'n goeie voorbeeld daarvan. Taiwan is 'n land wat ons almal ken, maar dit word nie amptelik as 'n land erken nie. In 1945 is Taiwan aan die Republiek van China. Taiwan word nie as 'n onafhanklike land deur die Kommunistiese Volksrepubliek China erken nie en die Kommunistiese regering sien Taiwan as 'n provinsie van die Volksrepubliek China. China maak steeds aanspraak op die land in 2021. Taiwan beweer ook dat hy in 2021 onafhanklik is.

In Oktober 2021 het China weer sy spiere gebuig met sy vele vegvliegtuie. Taiwan vrees oorlog met China. (Bron).

Daar is byvoorbeeld meer voorbeelde van lande wat eintlik onafhanklik is, maar nie erken word nie. Hierdie lande leef eintlik almal in onsekerheid.

Inval van Rusland in die Oekraïne

Dan is daar Rusland se inval in die Oekraïne. Oekraïne is tans 'n erkende land, maar dit lyk of Oekraïne soos ons dit ken besig is om tot 'n einde te kom. Poetin het verskeie kere regstreeks op TV gesê hy beplan om die Oekraïne heeltemal te demilitariseer en die regering omver te werp. Dit beteken basies dat die Oekraïne nie meer in sy huidige vorm sal bestaan ​​nie en dat sy grense hersien kan word. Miskien sal die land as geheel ná hierdie oorlog selfs deel van Rusland word en sal ons nog 'n land van die landelys moet kruis. Die tyd sal leer.

Al wat ons nou kan doen, is om te hoop dat die oorlog binnekort verby sal wees, sonder te veel slagoffers.

Taipei, die hoofstad van Taiwan
Taipei, die hoofstad van Taiwan

Afhanklike lande

Daarbenewens is daar ook 'n aantal afhanklike lande of gebiede wat nie amptelik hul eie landstatus het nie omdat hulle steeds hoogs afhanklik is van 'n ander land. Die Nederlands Antille is 'n goeie voorbeeld hiervan. Soortgelyke afhanklikhede kan ook in die lys hieronder gevind word.

Lande met * op afhanklikheid word deur 'n ander land geëis sonder onderlinge ooreenkoms.

Wereldreizigers.nl

Lys | 40 afhanklike of nie-erkende lande

Die lys van 40 afhanklike of nie-erkende lande word hieronder gesorteer volgens bevolking / aantal inwoners.

#GebiedBevolking (2021)Hang af van
1Taiwan23.816.775Sjina (*)
2Hong Kong7.496.981Sjina (*)
3Puerto Rico2.860.853VSA
4Vergadering895.312Frankryk
5Macao649.335Sjina
6Wes-Sahara597.339debatteerbaar
7Guadeloupe400.124Frankryk
8Martinique375.265Frankryk
9Frans Guyana298.682Frankryk
10Nieu-Kaledonië285.498Frankryk
11Frans-Polynesië280.908Frankryk
12Mayotte272.815Frankryk
13Kanaal-eilande173.863VK
14Guam168.775VSA
15Curacao164.093Nederland
16Aruba106.766Nederland
17Amerikaanse maagde-eilande104.425VSA
18Eiland Man85.033VK
19Cayman Eilande65.722VK
20Bermuda62.278VK
21Noordelike Mariana-eilande57.559VSA
22Groenland56.771Denemarke
23Amerikaanse Samoa55.191VSA
24Faroëreilande48.863Denemarke
25Sint Maarten42.876Nederland
26Turks- en Caicos-eilande38.717VK
27Gibraltar33.691VK
28Britse Virginislands30.231VK
29Karibiese Nederland26.223Nederland
30Cook-eilande17.564Nieu-Seeland
31Anguilla15.003VK
32Wallis en Futuna11.239Frankryk
33Sint Bartolomeus9.877Frankryk
34Sint Helena6.077VK
35Saint Pierre en Miquelon5.794Frankryk
36Montserrat4.992VK
37Falkland-eilande3.481VK
38Niue1.626Nieu-Seeland
39Tokelau1.357Nieu-Seeland
Wil jy met die data hieronder begin? Dit is moontlik, daarvoor het ek 'n aanlyn Excel-lêer gemaak wat jy hier kan sien of aflaai.

Alle lande van die wêreld

Afgesien van die onenigheid of erkenning van lande, kom ons by 'n totaal van 235 lande. Die hele lys van alle lande in die wêreld gesorteer volgens bevolking / aantal inwoners kan hieronder gesien word.

Lys | Al 235 lande van die wêreld

#landBevolking (2021)Wêreldaandeel
1Sjina1.439.323.77618,47%
2Indië1.380.004.38517,70%
3Verenigde State331.002.6514,25%
4Indonesië273.523.6153,51%
5Pakistan220.892.3402,83%
6Brasilië212.559.4172,73%
7Nigerië206.139.5892,64%
8Bangladesj164.689.3832,11%
9Rusland145.934.4621,87%
10Mexiko128.932.7531,65%
11Japan126.476.4611,62%
12Ethiopië114.963.5881,47%
13Filippyne109.581.0781,41%
14Egipte102.334.4041,31%
15Viëtnam97.338.5791,25%
16Kongo89.561.4031,15%
17Turkye84.339.0671,08%
18Iran83.992.9491,08%
19Duitsland83.783.9421,07%
20Thailand69.799.9780,90%
21Verenigde Koninkryk67.886.0110,87%
22Frankryk65.273.5110,84%
23Italië60.461.8260,78%
24Tanzanië59.734.2180,77%
25Suid-Afrika59.308.6900,76%
26Myanmar54.409.8000,70%
27Kenia53.771.2960,69%
28Suid-Korea51.269.1850,66%
29Colombia50.882.8910,65%
30Spanje46.754.7780,60%
31Uganda45.741.0070,59%
32Argentinië45.195.7740,58%
33Algerië43.851.0440,56%
34Soedan43.849.2600,56%
35Oekraine43.733.7620,56%
36Irak40.222.4930,52%
37Afghanistan38.928.3460,50%
38Pole37.846.6110,49%
39Kanada37.742.1540,48%
40Marokko36.910.5600,47%
41Saoedi-Arabië34.813.8710,45%
42Oesbekistan33.469.2030,43%
43Peru32.971.8540,42%
44Angola32.866.2720,42%
45Maleisië32.365.9990,42%
46Mosambiek31.255.4350,40%
47Ghana31.072.9400,40%
48Jemen29.825.9640,38%
49Nepal29.136.8080,37%
50Venezuela28.435.9400,36%
51Madagaskar27.691.0180,36%
52Kameroen26.545.8630,34%
53Ivoorkus26.378.2740,34%
54Noord-Korea25.778.8160,33%
55Australië25.499.8840,33%
56niger24.206.6440,31%
57Taiwan23.816.7750,31%
58Sri Lanka21.413.2490,27%
59Burkina Faso20.903.2730,27%
60Mali20.250.8330,26%
61Roemenië19.237.6910,25%
62Malawi19.129.9520,25%
63Chili19.116.2010,25%
64Kasakstan18.776.7070,24%
65Zambië18.383.9550,24%
66Guatemala17.915.5680,23%
67Ecuador17.643.0540,23%
68SYRIE17.500.6580,22%
69Nederland17.134.8720,22%
70Senegal16.743.9270,21%
71Kambodja16.718.9650,21%
72Tsjad16.425.8640,21%
73Somalië15.893.2220,20%
74Zimbabwe14.862.9240,19%
75Guinee13.132.7950,17%
76Rwanda12.952.2180,17%
77Benin12.123.2000,16%
78Burundi11.890.7840,15%
79Tunisië11.818.6190,15%
80Bolivia11.673.0210,15%
81België11.589.6230,15%
82Haiti11.402.5280,15%
83Kuba11.326.6160,15%
84Suid-Soedan11.193.7250,14%
85Dominikaanse Republiek10.847.9100,14%
86Tsjeggiese Republiek (Tsjeggiese Republiek)10.708.9810,14%
87Griekeland10.423.0540,13%
88Holland10.203.1340,13%
89Portugal10.196.7090,13%
90Aserbeidjan10.139.1770,13%
91Swede10.099.2650,13%
92Honduras9.904.6070,13%
93Verenigde Arabiese Emirate9.890.4020,13%
94Hongarye9.660.3510,12%
95Tadjikistan9.537.6450,12%
96Wit-Rusland9.449.3230,12%
97Oostenryk9.006.3980,12%
98Papoea-Nieu-Guinee8.947.0240,11%
99Servië8.737.3710,11%
100Israel8.655.5350,11%
101Switserland8.654.6220,11%
102Om te gaan8.278.7240,11%
103Sierra Leone7.976.9830,10%
104Hong Kong7.496.9810,10%
105Laos7.275.5600,09%
106Paraguay7.132.5380,09%
107Bulgarye6.948.4450,09%
108Libië6.871.2920,09%
109Libanon6.825.4450,09%
110Nicaragua6.624.5540,08%
111Kirgisië6.524.1950,08%
112El Salvador6.486.2050,08%
113Turkmenistan6.031.2000,08%
114Singapoer5.850.3420,08%
115Denemarke5.792.2020,07%
116Finland5.540.7200,07%
117Kongo5.518.0870,07%
118Slowakye5.459.6420,07%
119Noorweë5.421.2410,07%
120Oman5.106.6260,07%
121Staat Palestina5.101.4140,07%
122Costa Rica5.094.1180,07%
123Liberië5.057.6810,06%
124Ierland4.937.7860,06%
125Sentraal-Afrikaanse Republiek4.829.7670,06%
126Nieu-Seeland4.822.2330,06%
127MAURITANIE4.649.6580,06%
128Panama4.314.7670,06%
129koeweit4.270.5710,05%
130Kroasië4.105.2670,05%
131Moldawië4.033.9630,05%
132Georgie3.989.1670,05%
133Eritrea3.546.4210,05%
134Uruguay3.473.7300,04%
135Bosnië en Herzegovina3.280.8190,04%
136Mongolië3.278.2900,04%
137Armenië2.963.2430,04%
138Jamaica2.961.1670,04%
139Katar2.881.0530,04%
140Albanië2.877.7970,04%
141Puerto Rico2.860.8530,04%
142Litaue2.722.2890,03%
143Namibië2.540.9050,03%
144Gambië2.416.6680,03%
145Botswana2.351.6270,03%
146Gaboen2.225.7340,03%
147Lesotho2.142.2490,03%
148Noord-Macedonië2.083.3740,03%
149Slovenië2.078.9380,03%
150Guinee-Bissau1.968.0010,03%
151Letland1.886.1980,02%
152Bahrein1.701.5750,02%
153Ekwatoriaal-Guinee1.402.9850,02%
154Trinidad en Tobago1.399.4880,02%
155Estland1.326.5350,02%
156Oos-Timor1.318.4450,02%
157Mauritius1.271.7680,02%
158Ciprus1.207.3590,02%
159Eswatini1.160.1640,01%
160Djiboeti988.7480,01%
161Fidji896.4450,01%
162vergadering895.3120,01%
163Comoren869.6010,01%
164Guyana786.5520,01%
165Bhoetan771.6080,01%
166Salomonseilande686.8840,01%
167Macao649.3350,01%
168Montenegro628.0660,01%
169Luxemburg625.9780,01%
170Wes-Sahara597.3390,01%
171suriname586.6320,01%
172Kaap Verde555.9870,01%
173Maledive540.5440,01%
174Malta441.5430,01%
175Brunei437.4790,01%
176Guadeloupe400.1240,01%
177Belize397.6280,01%
178Bahamas393.2440,01%
179Martinique375.265<0,01%
180Ysland341.243<0,01%
181Vanuatu307.145<0,01%
182Frans Guyana298.682<0,01%
183Barbados287.375<0,01%
184Nieu-Kaledonië285.498<0,01%
185Frans-Polynesië280.908<0,01%
186Mayotte272.815<0,01%
187Sao Tome en Prinsipe219.159<0,01%
188Samoa198.414<0,01%
189Saint Lucia183.627<0,01%
190Kanaal-eilande173.863<0,01%
191Guam168.775<0,01%
192Curacao164.093<0,01%
193Kiribati119.449<0,01%
194Mikronesië115.023<0,01%
195Grenada112.523<0,01%
196St Vincent en Grenadines110.941<0,01%
197Aruba106.766<0,01%
198Tonga105.695<0,01%
199Amerikaanse maagde-eilande104.425<0,01%
200Seychelle98.347<0,01%
201Antigua en Barbuda97.929<0,01%
202Eiland Man85.033<0,01%
203Andorra77.265<0,01%
204Dominica71.986<0,01%
205Cayman Eilande65.722<0,01%
206Bermuda62.278<0,01%
207Marshall-eilande59.194<0,01%
208Noordelike Mariana-eilande57.559<0,01%
209Groenland56.778<0,01%
210Amerikaanse Samoa55.191<0,01%
211Saint Kitts en Nevis53.199<0,01%
212Faroëreilande48.863<0,01%
213Sint Maarten42.876<0,01%
214Monaco39.242<0,01%
215Turks- en Caicos-eilande38.717<0,01%
216St Martin38.666<0,01%
217Liechtenstein38.128<0,01%
218San Marino33.931<0,01%
219Gibraltar33.691<0,01%
220Britse Virginislands30.231<0,01%
221Karibiese Nederland26.223<0,01%
222Palau18.094<0,01%
223Cook-eilande17.564<0,01%
224Anguilla15.003<0,01%
225Tuvalu11.792<0,01%
226Wallis en Futuna11.239<0,01%
227Nauru10.824<0,01%
228Sint Bartolomeus9.877<0,01%
229Sint Helena6.077<0,01%
230Saint Pierre en Miquelon5.794<0,01%
231Montserrat4.992<0,01%
232Falkland-eilande3.481<0,01%
233Niue1.626<0,01%
234Tokelau1.357<0,01%
235Heilige Stoel801<0,01%
Wil jy met die data hieronder begin? Dit is moontlik, daarvoor het ek 'n aanlyn Excel-lêer gemaak wat jy hier kan sien of aflaai.
Aardbol | Alle lande in die wêreld
Aardbol | Alle lande in die wêreld

tot slot

Noudat jy presies weet wat alle lande in die wêreld beteken, het jy dalk nuuskierig geraak oor ander prettige feite en goedjies oor die wêreld. Wil jy meer weet oor die wêreld en alles wat daarmee saamgaan? Kyk dan na ons Wêreldwyd bladsy. Hieronder is 'n aantal relevante skakels na artikels wat vir jou van belang kan wees.

Het jy 'n fout in hierdie artikel gevind of het jy iets om by te voeg? Laat weet ons dan in die kommentaar! Ons sal probeer om jou vraag so gou moontlik te beantwoord.

Avatar prentjie

Wêreldreisigers

Wereldreizigers.nl beteken 'Wêreldreisigers' in Nederlands. Word geïnspireer, klim aan boord!

8 kommentaar

  • Hallo Frank,
    Sommige foute (?) wat in die lys van die 235 lande ontdek is:

    * 213 en 216 is albei Sint Maarten.
    * Waar is “Gaan” (102)?

    Mvg, Dan

  • hey frank,

    Bly dit is van nut vir jou 🙂 Ek het dit alles self saamgestel, insluitend die Excel. Ongelukkig het ek nie 'n verdeling volgens kontinent nie, so jy sal dit self moet doen.

    Ek weet nie waarvoor jy dit nodig het nie, maar lees die blogs daaroor https://www.wereldreizigers.nl/wereldwijs/wereld-7-continenten-werelddelen/. Byvoorbeeld, as jy dit nodig het vir 'n studie, kan jy dit gebruik om 'n bespreking met jou onderwyser te begin.Die definisie van 'n kontinent of deel van die wêreld is onderhewig aan intense besprekings en verouderde onderrigmateriaal word dikwels met studente gedeel.

    Sterkte!

  • Hallo, dit is wonderlik, dankie.
    Is daar nog 'n afdeling per wêrelddeel in Excel beskikbaar?
    Dankie
    groete frank

Geskryf deur:

Avatar prentjie

Wêreldreisigers

GESOEK

REIS KONTROLELYS

✔️ Hierdie reisversekering dek ook oranje areas.
✔️ Vergelyk en bespreek die goedkoopste vliegkaartjies.
✔️ Stoor en bespreek die beste aktiwiteite.
✔️ Veelvuldige hotelle? Bespreek dan met 20% Genius-afslag.
✔️ Stoor en bespreek jou lughawe parkeerplek.
✔️ Roadtrip? Vergelyk en bespreek afslag huurmotor.
✔️ Berei voor vir 'n reis? Tel 'n prakties reisgids.
✔️ Benodig u 'n rugsak of tas? Aanbiedings hier.
✔️ teenwoordig? Ek gee 500 keer 10 euro weg!

Vertaal »
Kopieer skakel