WERELDREIZIGERS.NL
Hem » världslig » Världslig | Hur många länder har världen? Lista över länder + befolkning

Världslig | Hur många länder har världen? Lista över länder + befolkning

Hur många länder har världen? Och varför kan du inte hitta ett avgörande svar någonstans på internet om exakt hur många länder det finns i världen? Att räkna alla länder i världen, är det inte alls svårt? Tyvärr är svaret på de frågorna mycket mer komplicerat än du kan förvänta dig. I den här artikeln kommer vi att förklara exakt vad ett land är och vad skillnaden är mellan erkända och okända länder.

Fler världsliga artiklar

Vad är ett land?

ETT markstaat of nation är ett territorium med en befolkning och en regering, som gör reglerna och kan använda våld vid behov. Varje land måste erkännas av andra länder. Det betyder att de (de andra länderna) är överens om att landet finns. Om det händer kan det vara en del av Förenta nationerna (FN), samlingen av alla länder. Alla länder erkänner inte alltid ett land, vilket är fallet med Taiwan.

Oenighet om länder

Det är faktiskt ungefär samma historia som med antal kontinenter eller kontinenter att världen räknas: det råder en del oenighet om det.. Antalet länder i världen är också ofta föremål för förändring, till exempel på grund av krig eller konflikter. Eftersom länder ofta inte (vill) erkänna varandra eller för att "beroende stater" ingår i den ena listan och den andra listan inte gör det, finns det en annan skillnad.

Så det finns en skillnad mellan antalet länder i världen som faktiskt erkänns av Förenta nationerna och antalet länder som har förklarat sig vara länder. Därför har vi i den här artikeln tre olika listor gjord där du kan se exakt vilka länder som är eller inte är (oberoende), vilka som är erkända eller inte och även totalt lista över alla länder i världenoavsett deras officiella eller inofficiella status.

Länder erkända av FN

om ni alla wereldwijd lägger man till länder som accepterats och länder som är "erkända" av FN, kommer man fram till 195 länder. Åtminstone är det vid uppdateringstillfället. Jag nämner detta specifikt för att även i skrivande stund 2021 och uppdatering nu i februari 2022 har antalet minskat från 196 till 195 länder. Det är inte helt klart för mig vilket land som har tagits bort från listan, eftersom det inte finns några nyheter eller information om det. När jag vet mer kommer jag att lägga till detta i artikeln.

Förenta nationernas byggnad | Alla länder i världen
Förenta nationernas byggnad | Alla länder i världen

Nedan hittar du listan över länder som erkänts av FN, sorterade efter antal invånare. För närvarande (maj 2021) finns det 195.

Wereldreizigers.nl

Lista | alla 195 länder erkända av FN

Listan är sorterad efter befolkning/antal invånare. Fördelningen efter värld är som följer:

#landBefolkning (2021)Världsandel
1Kina1.439.323.77618,5%
2Indien1.380.004.38517,7%
3USA331.002.6514,2%
4Indonesien273.523.6153,5%
5Pakistan220.892.3402,8%
6Brazilie212.559.4172,7%
7Nigeria206.139.5892,6%
8Bangladesh164.689.3832,1%
9Rusland145.934.4621,9%
10Mexico128.932.7531,7%
11Japan126.476.4611,6%
12Etiopien114.963.5881,5%
13Filippinerna109.581.0781,4%
14Egypte102.334.4041,3%
15Vietnam97.338.5791,2%
16DR Kongo89.561.4031,1%
17Kalkon84.339.0671,1%
18Iran83.992.9491,1%
19Duitsland83.783.9421,1%
20Thailand69.799.9780,9%
21Storbritannien67.886.0110,9%
22Frankrijk65.273.5110,8%
23Italië60.461.8260,8%
24Tanzania59.734.2180,8%
25Sydafrika59.308.6900,8%
26Myanmar54.409.8000,7%
27Kenia53.771.2960,7%
28Sydkorea51.269.1850,7%
29Colombia50.882.8910,7%
30Spanje46.754.7780,6%
31Uganda45.741.0070,6%
32Argentinië45.195.7740,6%
33Algeriet43.851.0440,6%
34Sudan43.849.2600,6%
35Oekraïne43.733.7620,6%
36Irak40.222.4930,5%
37Afghanistan38.928.3460,5%
38Polen37.846.6110,5%
39Kanada37.742.1540,5%
40Marocko36.910.5600,5%
41Saudiarabien34.813.8710,4%
42Uzbekistan33.469.2030,4%
43Peru32.971.8540,4%
44Angola32.866.2720,4%
45Maleisië32.365.9990,4%
46Moçambique31.255.4350,4%
47Ghana31.072.9400,4%
48Jemen29.825.9640,4%
49Nepal29.136.8080,4%
50Venezuela28.435.9400,4%
51madagaskar27.691.0180,4%
52Kamerun26.545.8630,3%
53ELFENBENKUSTEN26.378.2740,3%
54Nordkorea25.778.8160,3%
55Australie25.499.8840,3%
56Niger24.206.6440,3%
57Sri Lanka21.413.2490,3%
58Burkina Faso20.903.2730,3%
59Mali20.250.8330,3%
60Roemenië19.237.6910,2%
61Malawi19.129.9520,2%
62Chili19.116.2010,2%
63Kazachstan18.776.7070,2%
64Zambia18.383.9550,2%
65Guatemala17.915.5680,2%
66Ecuador17.643.0540,2%
67Syrien17.500.6580,2%
68Nederländerna17.134.8720,2%
69Senegal16.743.9270,2%
70Kambodja16.718.9650,2%
71Tchad16.425.8640,2%
72Somalia15.893.2220,2%
73Zimbabwe14.862.9240,2%
74Guinea13.132.7950,2%
75Rwanda12.952.2180,2%
76Benin12.123.2000,2%
77Burundi11.890.7840,2%
78Tunesië11.818.6190,2%
79Bolivia11.673.0210,1%
80Belgien11.589.6230,1%
81Haiti11.402.5280,1%
82Kuba11.326.6160,1%
83Södra sudan11.193.7250,1%
84DOMINIKANSKA REPUBLIKEN10.847.9100,1%
85Tjeckien (Tjeckien)10.708.9810,1%
86Griekenland10.423.0540,1%
87Jordanië10.203.1340,1%
88Portugal10.196.7090,1%
89Azerbajdzjan10.139.1770,1%
90Sverige10.099.2650,1%
91Honduras9.904.6070,1%
92Förenade Arabemiraten9.890.4020,1%
93Ungern9.660.3510,1%
94Tadzjikistan9.537.6450,1%
95Byelorussia9.449.3230,1%
96Österrike9.006.3980,1%
97Papua Nya Guinea8.947.0240,1%
98Servie8.737.3710,1%
99Israël8.655.5350,1%
100Schweiz8.654.6220,1%
1018.278.7240,1%
102Sierra Leone7.976.9830,1%
103Laos7.275.5600,1%
104Paraguay7.132.5380,1%
105Bulgarien6.948.4450,1%
106Libyen6.871.2920,1%
107Libanon6.825.4450,1%
108Nicaragua6.624.5540,1%
109Kirgizië6.524.1950,1%
110El Salvador6.486.2050,1%
111Turkmenistan6.031.2000,1%
112Singapore5.850.3420,1%
113Danmark5.792.2020,1%
114Finland5.540.7200,1%
115kongo5.518.0870,1%
116Slovakien5.459.6420,1%
117Norge5.421.2410,1%
118Oman5.106.6260,1%
119Staten Palestina5.101.4140,1%
120Costa Rica5.094.1180,1%
121liberia5.057.6810,1%
122Irland4.937.7860,1%
123Centralafrikanska republiken4.829.7670,1%
124Nya Zeeland4.822.2330,1%
125Mauretanien4.649.6580,1%
126Panama4.314.7670,1%
127Kuwait4.270.5710,1%
128Kroatië4.105.2670,1%
129Moldavien4.033.9630,1%
130Georgien3.989.1670,1%
131eritrea3.546.421<0,1%
132Uruguay3.473.730<0,1%
133Bosnien och Hercegovina3.280.819<0,1%
134Mongolie3.278.290<0,1%
135Arménie2.963.243<0,1%
136Jamaica2.961.167<0,1%
137qatar2.881.053<0,1%
138Albanien2.877.797<0,1%
139Litauen2.722.289<0,1%
140Namibie2.540.905<0,1%
141Gambia2.416.668<0,1%
142Botswana2.351.627<0,1%
143gabon2.225.734<0,1%
144lesotho2.142.249<0,1%
145Norra Makedonien2.083.374<0,1%
146Slovenië2.078.938<0,1%
147GUINEA-BISSAU1.968.001<0,1%
148Lettland1.886.198<0,1%
149Bahrain1.701.575<0,1%
150Ekvatorialguinea1.402.985<0,1%
151Trinidad och Tobago1.399.488<0,1%
152Estland1.326.535<0,1%
153Östtimor1.318.445<0,1%
154Mauritius1.271.768<0,1%
155Cypern1.207.359<0,1%
156Eswatini1.160.164<0,1%
157djibouti988.778<0,1%
158Fiji896.445<0,1%
159Komorerna869.601<0,1%
160Guyana786.552<0,1%
161Bhutan771.608<0,1%
162Salomonöarna686.884<0,1%
163Montenegro628.066<0,1%
164Luxemburg625.978<0,1%
165suriname586.632<0,1%
166Kap Verde555.987<0,1%
167Maldiverna540.544<0,1%
168Malta441.543<0,1%
169brunei437.479<0,1%
170Belize397.628<0,1%
171Bahamas393.244<0,1%
172Island341.243<0,1%
173Vanuatu307.145<0,1%
174barbados287.375<0,1%
175Sao Tomé och Principe219.159<0,1%
176Samoa198.414<0,1%
177Saint Lucia183.627<0,1%
178Kiribati119.449<0,1%
179Mikronesien115.023<0,1%
180Grenada112.523<0,1%
181St Vincent och Grenadinerna110.94<0,1%
182tonga105.695<0,1%
183Seychellerna98.347<0,1%
184Antigua och Barbuda97.929<0,1%
185Andorra77.265<0,1%
186dominica71.986<0,1%
187Marshallöarna59.19<0,1%
188Saint Kitts och Nevis53.199<0,1%
189Monaco39.242<0,1%
190liechtenstein38.128<0,1%
191San Marino33.931<0,1%
192Palau18.094<0,1%
193tuvalu11.792<0,1%
194nauru10.824<0,1%
195Heliga stolen801<0,1%

Tips: Vill du själv komma igång med datan? Det är möjligt, för det gjorde jag en online excel-fil som du Här kan se eller ladda ner.

Chris | Wereldreizigers.nl

Okända eller beroende länder

Du kanske tror att de okända länderna i världen främst är skurkstater som därför inte erkänns av FN (FN). Tyvärr är så inte fallet.

Oenighet om erkännande

Taiwan är ett bra exempel på det. Taiwan är ett land vi alla känner, men det är inte officiellt erkänt som ett land. 1945 överlämnades Taiwan till republiken av Kina. Taiwan erkänns inte som ett självständigt land av den kommunistiska folkrepubliken Kina och den kommunistiska regeringen ser Taiwan som en provins i Folkrepubliken Kina. Kina gör fortfarande anspråk på landet 2021. Taiwan säger sig också vara självständigt 2021.

I oktober 2021 spände Kina återigen sina muskler med sina många stridsflygplan. Taiwan fruktar krig med Kina. (bron).

Det finns till exempel fler exempel på länder som faktiskt är självständiga, men som inte erkänns. Dessa länder lever faktiskt alla i ovisshet.

Invasion av Ryssland i Ukraina

Sedan är det Rysslands invasion av Ukraina. Ukraina är för närvarande ett erkänt land, men det verkar som att Ukraina som vi känner det håller på att gå mot sitt slut. Putin har flera gånger direkt i TV sagt att han planerar att helt demilitarisera Ukraina och störta regeringen. Det betyder i princip att Ukraina inte längre kommer att existera i sin nuvarande form och att dess gränser kan komma att revideras. Kanske kommer landet som helhet till och med att bli en del av Ryssland efter detta krig och vi måste stryka ett annat land från landlistan. Tiden får avgöra.

Allt vi kan göra nu är att hoppas att kriget snart är över, utan alltför många offer.

Taipei, Taiwans huvudstad
Taipei, Taiwans huvudstad

Beroende länder

Dessutom finns det också ett antal beroende länder eller territorier som inte officiellt har sin egen landstatus eftersom de fortfarande är starkt beroende av ett annat land. De Nederlandse Antillerna är ett bra exempel på detta. Liknande beroenden kan också hittas i listan nedan.

Länder med * på beroende gör anspråk på av ett annat land utan ömsesidig överenskommelse.

Wereldreizigers.nl

Lista | 40 beroende eller okända länder

Listan över 40 beroende eller okända länder sorteras nedan efter befolkning/antal invånare.

#territoriumBefolkning (2021)Beroende på
1Taiwan23.816.775Kina (*)
2Hong Kong7.496.981Kina (*)
3Puerto Rico2.860.853USA
4Möte895.312Frankrijk
5macao649.335Kina
6Västsahara597.339diskutabel
7guadeloupe400.124Frankrijk
8martinique375.265Frankrijk
9Franska guyana298.682Frankrijk
10Nya Kaledonien285.498Frankrijk
11Franska polynesien280.908Frankrijk
12mayotte272.815Frankrijk
13Kanalöarna173.863VK
14Guam168.775USA
15Curacao164.093Nederländerna
16Aruba106.766Nederländerna
17Amerikanska Jungfruöarna104.425USA
18ö av man85.033VK
19Caymanöarna65.722VK
20Bermuda62.278VK
21Nordmarianerna57.559USA
22Grönland56.771Danmark
23Amerikansk samoa55.191USA
24Faeröer48.863Danmark
25Sint Maarten42.876Nederländerna
26Turks- och Caicosöarna38.717VK
27London 33.691VK
28Brittiska Jungfruöarna30.231VK
29Karibien Nederländerna26.223Nederländerna
30Cooköarna17.564Nya Zeeland
31anguilla15.003VK
32Wallis och Futuna11.239Frankrijk
33Sankt Bartholomew9.877Frankrijk
34Saint Helena6.077VK
35Saint Pierre och Miquelon5.794Frankrijk
36montserrat4.992VK
37Falklandsöarna3.481VK
38Niue1.626Nya Zeeland
39tokelau1.357Nya Zeeland
Vill du komma igång med uppgifterna nedan? Det är möjligt, för det gjorde jag en online excel-fil som du Här kan se eller ladda ner.

Alla länder i världen

Bortsett från oenighet eller erkännande av länder, kommer vi till totalt 235 länder. Hela listan över alla länder i världen sorterade efter befolkning/antal invånare kan ses nedan.

Lista | Alla 235 länder i världen

#landBefolkning (2021)Världsandel
1Kina1.439.323.77618,47%
2Indien1.380.004.38517,70%
3USA331.002.6514,25%
4Indonesien273.523.6153,51%
5Pakistan220.892.3402,83%
6Brazilie212.559.4172,73%
7Nigeria206.139.5892,64%
8Bangladesh164.689.3832,11%
9Rusland145.934.4621,87%
10Mexico128.932.7531,65%
11Japan126.476.4611,62%
12Etiopien114.963.5881,47%
13Filippinerna109.581.0781,41%
14Egypte102.334.4041,31%
15Vietnam97.338.5791,25%
16DR Kongo89.561.4031,15%
17Kalkon84.339.0671,08%
18Iran83.992.9491,08%
19Duitsland83.783.9421,07%
20Thailand69.799.9780,90%
21Storbritannien67.886.0110,87%
22Frankrijk65.273.5110,84%
23Italië60.461.8260,78%
24Tanzania59.734.2180,77%
25Sydafrika59.308.6900,76%
26Myanmar54.409.8000,70%
27Kenia53.771.2960,69%
28Sydkorea51.269.1850,66%
29Colombia50.882.8910,65%
30Spanje46.754.7780,60%
31Uganda45.741.0070,59%
32Argentinië45.195.7740,58%
33Algeriet43.851.0440,56%
34Sudan43.849.2600,56%
35Oekraïne43.733.7620,56%
36Irak40.222.4930,52%
37Afghanistan38.928.3460,50%
38Polen37.846.6110,49%
39Kanada37.742.1540,48%
40Marocko36.910.5600,47%
41Saudiarabien34.813.8710,45%
42Uzbekistan33.469.2030,43%
43Peru32.971.8540,42%
44Angola32.866.2720,42%
45Maleisië32.365.9990,42%
46Moçambique31.255.4350,40%
47Ghana31.072.9400,40%
48Jemen29.825.9640,38%
49Nepal29.136.8080,37%
50Venezuela28.435.9400,36%
51madagaskar27.691.0180,36%
52Kamerun26.545.8630,34%
53ELFENBENKUSTEN26.378.2740,34%
54Nordkorea25.778.8160,33%
55Australie25.499.8840,33%
56Niger24.206.6440,31%
57Taiwan23.816.7750,31%
58Sri Lanka21.413.2490,27%
59Burkina Faso20.903.2730,27%
60Mali20.250.8330,26%
61Roemenië19.237.6910,25%
62Malawi19.129.9520,25%
63Chili19.116.2010,25%
64Kazachstan18.776.7070,24%
65Zambia18.383.9550,24%
66Guatemala17.915.5680,23%
67Ecuador17.643.0540,23%
68Syrien17.500.6580,22%
69Nederländerna17.134.8720,22%
70Senegal16.743.9270,21%
71Kambodja16.718.9650,21%
72Tchad16.425.8640,21%
73Somalia15.893.2220,20%
74Zimbabwe14.862.9240,19%
75Guinea13.132.7950,17%
76Rwanda12.952.2180,17%
77Benin12.123.2000,16%
78Burundi11.890.7840,15%
79Tunesië11.818.6190,15%
80Bolivia11.673.0210,15%
81Belgien11.589.6230,15%
82Haiti11.402.5280,15%
83Kuba11.326.6160,15%
84Södra sudan11.193.7250,14%
85DOMINIKANSKA REPUBLIKEN10.847.9100,14%
86Tjeckien (Tjeckien)10.708.9810,14%
87Griekenland10.423.0540,13%
88Jordanië10.203.1340,13%
89Portugal10.196.7090,13%
90Azerbajdzjan10.139.1770,13%
91Sverige10.099.2650,13%
92Honduras9.904.6070,13%
93Förenade Arabemiraten9.890.4020,13%
94Ungern9.660.3510,12%
95Tadzjikistan9.537.6450,12%
96Byelorussia9.449.3230,12%
97Österrike9.006.3980,12%
98Papua Nya Guinea8.947.0240,11%
99Servie8.737.3710,11%
100Israël8.655.5350,11%
101Schweiz8.654.6220,11%
1028.278.7240,11%
103Sierra Leone7.976.9830,10%
104Hong Kong7.496.9810,10%
105Laos7.275.5600,09%
106Paraguay7.132.5380,09%
107Bulgarien6.948.4450,09%
108Libyen6.871.2920,09%
109Libanon6.825.4450,09%
110Nicaragua6.624.5540,08%
111Kirgizië6.524.1950,08%
112El Salvador6.486.2050,08%
113Turkmenistan6.031.2000,08%
114Singapore5.850.3420,08%
115Danmark5.792.2020,07%
116Finland5.540.7200,07%
117kongo5.518.0870,07%
118Slovakien5.459.6420,07%
119Norge5.421.2410,07%
120Oman5.106.6260,07%
121Staten Palestina5.101.4140,07%
122Costa Rica5.094.1180,07%
123liberia5.057.6810,06%
124Irland4.937.7860,06%
125Centralafrikanska republiken4.829.7670,06%
126Nya Zeeland4.822.2330,06%
127Mauretanien4.649.6580,06%
128Panama4.314.7670,06%
129Kuwait4.270.5710,05%
130Kroatië4.105.2670,05%
131Moldavien4.033.9630,05%
132Georgien3.989.1670,05%
133eritrea3.546.4210,05%
134Uruguay3.473.7300,04%
135Bosnien och Hercegovina3.280.8190,04%
136Mongolie3.278.2900,04%
137Arménie2.963.2430,04%
138Jamaica2.961.1670,04%
139qatar2.881.0530,04%
140Albanien2.877.7970,04%
141Puerto Rico2.860.8530,04%
142Litauen2.722.2890,03%
143Namibie2.540.9050,03%
144Gambia2.416.6680,03%
145Botswana2.351.6270,03%
146gabon2.225.7340,03%
147lesotho2.142.2490,03%
148Norra Makedonien2.083.3740,03%
149Slovenië2.078.9380,03%
150GUINEA-BISSAU1.968.0010,03%
151Lettland1.886.1980,02%
152Bahrain1.701.5750,02%
153Ekvatorialguinea1.402.9850,02%
154Trinidad och Tobago1.399.4880,02%
155Estland1.326.5350,02%
156Östtimor1.318.4450,02%
157Mauritius1.271.7680,02%
158Cypern1.207.3590,02%
159Eswatini1.160.1640,01%
160djibouti988.7480,01%
161Fiji896.4450,01%
162återförening895.3120,01%
163Komorerna869.6010,01%
164Guyana786.5520,01%
165Bhutan771.6080,01%
166Salomonöarna686.8840,01%
167macao649.3350,01%
168Montenegro628.0660,01%
169Luxemburg625.9780,01%
170Västsahara597.3390,01%
171suriname586.6320,01%
172Kap Verde555.9870,01%
173Maldiverna540.5440,01%
174Malta441.5430,01%
175brunei437.4790,01%
176guadeloupe400.1240,01%
177Belize397.6280,01%
178Bahamas393.2440,01%
179martinique375.265<0,01%
180Island341.243<0,01%
181Vanuatu307.145<0,01%
182Franska guyana298.682<0,01%
183barbados287.375<0,01%
184Nya Kaledonien285.498<0,01%
185Franska polynesien280.908<0,01%
186mayotte272.815<0,01%
187Sao Tomé och Principe219.159<0,01%
188Samoa198.414<0,01%
189Saint Lucia183.627<0,01%
190Kanalöarna173.863<0,01%
191Guam168.775<0,01%
192Curacao164.093<0,01%
193Kiribati119.449<0,01%
194Mikronesien115.023<0,01%
195Grenada112.523<0,01%
196St Vincent och Grenadinerna110.941<0,01%
197Aruba106.766<0,01%
198tonga105.695<0,01%
199Amerikanska Jungfruöarna104.425<0,01%
200Seychellerna98.347<0,01%
201Antigua och Barbuda97.929<0,01%
202ö av man85.033<0,01%
203Andorra77.265<0,01%
204dominica71.986<0,01%
205Caymanöarna65.722<0,01%
206Bermuda62.278<0,01%
207Marshallöarna59.194<0,01%
208Nordmarianerna57.559<0,01%
209Grönland56.778<0,01%
210Amerikansk samoa55.191<0,01%
211Saint Kitts och Nevis53.199<0,01%
212Faeröer48.863<0,01%
213Sint Maarten42.876<0,01%
214Monaco39.242<0,01%
215Turks- och Caicosöarna38.717<0,01%
216St Martin38.666<0,01%
217liechtenstein38.128<0,01%
218San Marino33.931<0,01%
219London 33.691<0,01%
220Brittiska Jungfruöarna30.231<0,01%
221Karibien Nederländerna26.223<0,01%
222Palau18.094<0,01%
223Cooköarna17.564<0,01%
224anguilla15.003<0,01%
225tuvalu11.792<0,01%
226Wallis och Futuna11.239<0,01%
227nauru10.824<0,01%
228Sankt Bartholomew9.877<0,01%
229Saint Helena6.077<0,01%
230Saint Pierre och Miquelon5.794<0,01%
231montserrat4.992<0,01%
232Falklandsöarna3.481<0,01%
233Niue1.626<0,01%
234tokelau1.357<0,01%
235Heliga stolen801<0,01%
Vill du komma igång med uppgifterna nedan? Det är möjligt, för det gjorde jag en online excel-fil som du Här kan se eller ladda ner.
Globen | Alla länder i världen
Globen | Alla länder i världen

Slutligen

Nu när du vet exakt vad alla länder i världen betyder, kanske du har blivit nyfiken på andra roliga fakta och trivia om världen. Vill du veta mer om världen och allt som hör till den? Ta då en titt på vår Globalt sida. Nedan finns ett antal relevanta länkar till artiklar som kan vara av intresse för dig.

Hittade du ett misstag i den här artikeln eller har du något att tillägga? Låt oss sedan veta i kommentarerna! Vi kommer att försöka svara på din fråga så snart som möjligt.

Avatar bild

Världsresenärer

Wereldreizigers.nl betyder 'världsresenärer' på holländska. Bli inspirerad, gå ombord!

8 kommentarer

Skriven av:

Avatar bild

Världsresenärer

EFTERSTRÄVAS

RESECHECKLISTA

✔️ Denna reseförsäkring täcker även orange områden.
✔️ Jämför och boka billigaste flygbiljetterna.
✔️ Spara och boka det bästa aktiviteter.
✔️ Flera hotell? Boka då med 20% Genius rabatt.
✔️ Spara och reservera din flygplats parkeringsplats.
✔️ Roadtrip? Jämför och boka rabatt hyrbil.
✔️ Förbereda för en resa? Gör en praktisk reseguide.
✔️ Behöver du en ryggsäck eller resväska? Erbjudanden här.
✔️ present? Jag ger bort 500 gånger 10 euro!

Översätt "
Kopiera länk